Mārupes Mūzikas un mākslas skola MMMS

būves veids 
pārbūve
platība 
3292 m²
adrese 
Mazcenu aleja 39, Jaunmārupe
pasūtītājs 
Mārupes novada pašvaldība
arhitekts 
Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts, Ieva Rīta (SIA "RITMUS")
interjera autors 
Rita Četverņa
inženieris 
SIA "Fortifico" (BK), SIA "EIPB" (AVK), SIA "SPKB Oāze" (UK), SIA "S.O.S. Projekti" (EL, ELT)
projektēšana 
05.2019. - 08.2020.
realizācija 
2021.-2023. Būvnieks SIA "Selva Būve"

Projekts tapis sadarbībā ar Mārupes novada pašvaldību, paredzot uzlabot un paplašināt Mārupes mūzikas un mākslas skolu, kas līdz šim darbojās pielāgotās kultūras nama telpās. Telpas mācībām bija fiziski un morāli novecojušas un kļuvušas par šauru, tomēr par labu atzīta esošā un funkcionāli kvalitatīvā zāle.

Pašvaldības vēlme bija palielināt skolu līdz 600 audzēkņiem (nodarbībās vienlaicīgi līdz 300). Uzdevumu sarežģīja salīdzinoši nelielais zemesgabals, kurā apbūve pieļaujama šaurā joslā gar ielu. Respektējot esošo divu stāvu apjomu, kura konstrukcijas nepieļāva papildu slodzes virs tā, telpu programmas realizācijai veidots jaunais četru stāvu apjoms, kas esošajai ēkai piekļaujas no divām pusēm, no publiskās ārtelpas to teju pilnībā noslēpojot.

Ēkas jaunā apjoma plastiskā forma dod iespēju izvietot dažāda lieluma telpas – gan nelielas individuālo nodarbību klases, gan plašākas mēģinājumu telpas korim un orķestrim, kā arī mākslas nodarbībām, transformējamas telpas, kas sadalāmas ar bīdāmās sienas palīdzību.

Ēkas formai pieguļošā metāla fasāde rada asociācijas ar mūzikas instrumentiem un ritmu metāla dekoratīvajos elementos, piešķirot skolai jaunu identitāti un uzlabojot vides kvalitāti.

Projekta ietvaros maksimāli saglabāta esošā ēka un tās vērtīgākie interjera elementi: bijušā vestibila teraco betona grīda, metāla konstrukcijas kāpnēm, zāles parketa grīda un griestu akustiskā apdare ar koka dēlīšu “viļņiem”, kā arī skatuves kulišu aprīkojums.

Tā kā jaunais apjoms pilnībā piekļaujas esošajai zālei, tās bijušie ārējie logi pārvērsti par logiem uz gaiteni, izmantojot stikla paketes ar augstu skaņas izolācijas koeficientu. Tādējādi zālē notiekošo var vērot arī no gaiteņa, bet skaņa zālē netraucē darbu tuvējās telpās. Savukārt 1.stāvā stiklotais vestibils gar bijušo galveno fasādi nodrošina savienojumu starp jaunā apjoma abiem galiem, kā arī dod otro gaismu administrācijas telpām, kas izvietotas vecās ēkas apjomā.

Lai nodrošinātu vides pieejamību un ērtu mūzikas instrumentu pārvietošanu starp mācību telpām un skatuvi, skatuvi un zāli, kā arī veco un jauno apjomu, 2.stāva gaitenis veidots kā panduss.

Liela uzmanība pievērsta akustiskajiem risinājumiem – telpu formām, grīdu, sienu un griestu apdares materiāliem, lai nodrošinātu atbilstošu akustisko klimatu gan mācību telpās, gan zālēs un gaiteņos.

Tā kā mūzikas un mākslas skola galvenokārt darbojas pēcpusdienas stundās, paredzēts, ka zāli un vestibilu, kā arī mēģinājumu zāles 1.stāvā iespējams izmantot ar skolu nesaistītiem pasākumiem, savukārt mākslas telpas ir izmantojamas pieaugušo apmācībai laikā, kad nenotiek mācību process bērniem.

Projekta ietvaros veidots teritorijas labiekārtojums, tajā skaitā ietves un veloceliņa fragments gar skolu, skolas priekšlaukums un labiekārtota gājēju pāreja uz autobusa pieturu.

Skolas jaunā ēka veido apbūves akcentu Mazcenu ielas krustojumā, ar papildināto apjomu piešķirot videi jaunu vizuālu kvalitāti.

Foto: AR.4, J.Salmanis, A.Kendenkovs

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 nominante kategorijā "Pārbūves un mantojuma transformācija, rekonstrukcija vai restaurācija".